O firmě bez tiskárny a papíru se mluví už několik let.  

Je vůbec možné tak v dnešním světě běžně fungovat? 

Přináší to překážky a rizika, nebo je to zatím spíše otázka daleké budoucnosti, která tu ještě není?  

Dříve byl papír velmi cennou součástí umění, knih, či důležitých dokumentů a sloužil pro sdílení informací.   

A dnes?  

Jsme zavaleni letáky a směšně velkými kartonovými obaly na cokoliv, co v nás má vzbudit pocit velikosti a nutné potřeby.  

Smutné...   

Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik stromů se pokácí během našeho života, kvůli papíru? Představte si, že až půl hektaru.   

A i když v posledních letech dochází k recyklaci, nelze recyklovat do nekonečna.   

Stále je velké množství odvětví, kde je tisk a práce s listy papíru na denním pořádku, například školství, státní správa, korporace a spoustu dalších. Jen ve školách, co ročně padne papíru na poznámky, písemky a výkresy na každého žáka. A státní správa? Přestože by mohlo dojít k modernizaci, je stále svázána byrokratickými pravidly a směrnicemi, které všechny doslova nutí používat tiskárnu a papíry na spoustu nesmyslných věcí. 

Každý z nás se jistě setkal s procesem, kdy je potřeba do dokumentu vyplnit kolonku – podpis, a následně přichází na řadu ta nejabsurdnější věc. Vytisknout, podepsat, naskenovat a online poslat zpátky. Tolik úkonů, které by vyřešil prostý digitální podpis a nevznikl by zbytečný list papíru navíc.   

U nás v Erii už delší dobu razíme myšlenku firmy bez tiskárny a doposud to funguje skvěle. Veškeré dokumenty, smlouvy a podklady máme online, automatizujeme procesy a používáme digitální podpisy.  

Šetříme tak přírodu a zároveň nám to velmi zjednodušilo pracovní život ve firmě. 

A jak to je u vás, dokážete fungovat plně digitálně, nebo se bez tiskárny neobejdete? 😊